Jdi na obsah Jdi na menu

Aktuality

 

c42.jpg

 Prezentace Bragona ZDE

BRAGON bude mít kamaráda. Dnes 10.8.2018 brzy ráno se narodili štěňátka a jeden pejsek bude náš http://www.certh.estranky.cz/

10.8.2018

Díky složené zkoušce FH2 jsme se mohli přihlásit na VS IPO FH. Dostali jsme se,ne sice , kam jsme chtěli, ale dostali - dne 6. - 7.10.2018 budeme bojovat na stopách IPO FH v Rožmitále pod Třemšínem.

20.11.2017

Sváteční pátek 17.11.2017 jsme měli ve znamení zkoušek. Splnili jsme si s Bragonem další metu a složili zkoušku FH2 na 88 bodů. Se stopou jsem byla spokojena, až na první úsek, kde se Bragon nemohl soustředit a  i první lom si ověřoval.  Malý problém na začátku oblouku, ale pak se chytil a  celá stopa byla velmi pěkně vypracovaná vč. označení všech 7 předmětů. Děkuji Honzovi Kunclovi za našlapání stopy, kterou Bragona skutečně prověřil. Jsme tedy na cestě k další metě IPO FH.

19.10.2017

V neděli 15.10.2017 jsme se s Bragonem vypravili na zkoušky ZTV1. Což jsou záchranářské zkoušky - vyhledávání osob na ploše (v lese). Zkoušky se skládají z poslušnosti - 10 překážek a 2 speciálů - vyhledání tří osob ve dvou terénech. Psovod neví, zda v prvním terénu budou 3 osoby, dvě, jedna, nebo dokonce žádná. Dvě osoby jsou ležící a 1 osoba je ukryta na stromě (výška). Pouze rozhodčí určuje, jak budou osoby schovány. Limit na jeden terén je 20 min.

Překážky jsme zvládli na 75 bodů, s čímž jsem byla spokojena s ohledem na to, kolikrát jsme je trénovali. Pak jsme jeli na speciály do lesů blízko obce Radlík. V prvním terénu jsme využili plný čas, protože jsem si nebyla jistá, zda jsme vše prohledali - našli jsme jednu ležící osobu. Do poslední chvíle, tedy do chvíle, kdy prošel terén poslední účastník, jsme nikdo nevěděli, kolik osob bylo schováno. A tak jsme napjatě čekali na příchod rozhodčí, která potvrdila, že byla schována 1 ležící osoba. Postoupili jsme do dalšího terénu. Nyní jsme již věděli, že zde bude 1 ležící osoba a 1 osoba ve výšce. Bragon opět dokázal s jakou energií pracuje a přestože už musel být unaven, pracoval s chutí a obě osoby v poměrně krátkém čase našel a označil. Zkoušku jsme splnili na 271 bodů - VD.

 

26.7.2017

Jak jsem již říkala - MS RTW ve Finsku byl Bragonův poslední závod, ale i nadále budeme pracovat, tak se i stalo. Ve čtvrtek 20.7.2017 jsme složili mezinárodní stopařskou zkoušku FH1 na 94 bodů. Byla to moc pěkná stopa, Bragon pracoval intenzivně a pečlivě a jen drobné chyby nás připravili o ještě lepší výsledek. Další naše meta je FH2 a záchranářská zkouška - vyhledání osob na ploše.

 

28.3.2017

V sobotu 11.3.2017 se konala členská schůze Rottweiler klubu ČR, kde byla vyhodnocena soutěž o Nejlepšího pracovního psa za rok 2016. S Bragonem jsme se umístili na 2.místě.

1.11.2016

Česká pracovní krev

V této době je trendem zahraniční krytí, což je určitě přínosem pro chov v České republice, ale nesmíme zapomínat i na úspěšnou dlouholetou pracovní českou krev s mezinárodními úspěchy, kterou bych ráda představila. Počátky této pracovní linie sahají do roku 1993, kdy se narodila zakladatelka chovu Barbra Techovecký statek. Chov na této feně začal koncem roku 1999 se spojením Brit z Tichavské hůrky. Další obrovskou předností této linie je zdraví a dlouhověkost, což je důležitý faktor pro výcvik. Úspěchy této České krve posuďte sami: viz obr..

 

 

MS RTW Finsko http://www.ifr2016.fi/ 

http://www.profidog.cz/en/ifr-ipo-2016-vysledky/

Celý šampionát byl velmi dobře organizován, ale Gala večer byl stínem na celé organizaci celého MS. Večírek se konal v objektu, který vypadal jak závodní jídelna. Nejprve jsme dostali trochu šampaňského na přípitek a pak jsme si mohli dojít pro večeři, na kterou jsme stáli frontu jak na pomeranče před 30 lety. K výběru byly dvě jídla – pečené maso a pečená ryba, příloha brambory se smetanou. Aspoň, že to jídlo bylo dobré. Vzhledem ke stísněnému prostoru, jsme „Gala večer“ brzy opustili a vydali se na hotel. Spát jsme šli v cca 23:00 hod., abychom se vyspali na dlouhou cestu. Ráno jsme si v klidu došli na snídani a pak vyrazili. Cesta do Helsinek proběhla bez problémů, jen před naložením do trajektu si nás vyhlídli celníci a provedli kontrolu, naštěstí jsme nemuseli vyklidit auto, jen se nás zeptali, odkud jedeme a provedli kontrolu dokladů. Hned v Estonsku jsme měli nepříjemný zážitek, kdy jsme objížděli autonehodu a bohužel tam bylo přikryté tělo, pravděpodobně cyklisty. Na cestě jsme se střídaly s Ilonou v řízení a domů jsme dorazili v cca 22:00 hod.

Závěr

MS RTW 2016 bylo bohaté na zážitky a ukázalo se, každý závod je zcela jiný. Toto mistrovství nebylo jednoduché v tom smyslu, že byly docela těžké terény na stopy a osobitý styl figuranta na technickou hodně zamíchal pořadím. Proto jsem moc ráda, že se nám podařilo vybojovat na stará kolena úžasné 12. místo a tím úspěšně zakončit naší sportovní bohatou karieru. Sice již nebudeme závodit, ale cvičit budeme dál – stopy, záchranářské práce atd. Bragon si zaslouží aktivní důchod. Co by si také zasloužil, je pokračování jeho rodu viz. článek Česká krev.

 

Sobota 24.9. – vstávali jsme brzo ráno, vyvenčili v parku u hradu a jeli na sraz na stopy. Na terény jsme jeli cca 30 km, jednalo se o čerstvě posekanou trávu, na některých místech byly  tvrdé, píchající výhonky. Nejprve nám přeměřili stopovačky a pak jsme šli losovat. Ještě než jsem si šáhla pro los, povzdechla jsem si, že si vždy na stopě vytáhnu jedničku. Co myslíte, že tam bylo za číslo., samozřejmě 1. Protože se jednalo o první stopu, byla položena ihned u silnice, kde všichni parkovali. Na stopě jsme obdrželi 91 bodů, Bragon se opravdu snažil. Sledování stopy výborné, jen poslední úsek proti větru si zvednul nos, lomy v pořádku, druhý lomy úplně excelentní, nejvíce srážek jsme dostali za předměty, protože Bragon si na pichlavé výhonky nechtěl lehat, a tak si lehal pomalu a nedolehl úplně. I tak jsem se stopou byla spokojena a gratulace od ostatních závodníků potěšily.

Tento den mě zaujal pes ruského závodníka, který při přinášení aportu přes překážku, zavadil zadníma nohama až tak, že se překlopil a spadnul na hlavu, ale hned vstal, rychle sebral aport a cvik dokončil. Klobouk dolu.

Radek poslušnost 86 – velmi pěkná poslušnost, přesná

V 17:00 bude ukončení MS a ve 20:00 Gala večer. Zítra ráno odjíždíme zpět směr domov.

 

Pátek 23.9.- byl ve znamení blížící se zimy a na stadionu jsme pěkně vymrzli.

Já poslušnost 83, obrany 75

Radek stopa 91 - krásná práce, na stopách se rozdávalo málo bodú

Pavel poslušnost 85 - svižná a příjemná na pohled

S naší poslušností jsem vcelku spokojená, drobné nepřesnosti a změna polohy při odložení za pochodu do sedu (zůstal stát), Obrany - makety všechny, slušné vyštěkání, při odvolání 2 povely, útěk s pěkným zákusem a pak to začalo. Figurant na technickou část má velmi osobitý styl práce. Bragon se hned po první ráně naštval a při každém i když plném, zákusu vrčel a na dvou pouštěčkách jsem musela dát druhý povel. Dnes mně zaujaly výkony španělky, která měla výbornou poslušnost i obranu a poslušnost švéda, který měl 96.

Čtvrtek 22.9. – aby byl Bragon dobře připraven, zašla jsem s ním do rozlehlého parku okolo hradu hned ráno kolem 7 hodiny. Pak jsme šly s Ilonou na snídani, která byla podávána formou švédských stolů a byla velmi bohatá. Po snídani šla Ilona vyzkoušet místní bazén, který ji dostatečně osvěžil, protože byl hodně ledový. Po snídaní a koupeli jsme vyrazili na oficiální trénink na stadion. Přestože jsme měli pouze 5 min. na závodníka  (poslušnost i obrana), stihli jsme vše v limitu díky sehranosti a vynechání obrany Pavlem. Bragon opět stávkoval na 3 maketě a dělal, že ji nevidí. Do makety jsem ho dotlačila, tak uvidíme zítra. V 15:00 bylo předvedení psů na poslušnosti a obraně, tak jak by to mělo vypadat na závodě. Při předvedení figurantů se mezi závodníky rozjely nevěřícné pohledy a údivné povzdechy. Figuranti jsou nevýrazní, pomalí a vypadají, jak když se figurování právě učí. Uvidíme, jak se vyspí na zítra. Zahájení proběhlo v 17:00 – nastupovalo se za pochodu s vlajkami daného státu a jeho hymny. Následovalo vyvěšení vlajky pořádajícího státu a krátký proslov vč, představení pořadatelů, rozhodčích a figurantů. Zahájení bylo krátké, ale odpovídající MS. Chvíli po zahájení začalo losování startovních čísel.

Já – číslo 4 – stopa sobota 9:00, poslušnost pátek 9:25, obrana pátek 10:50

Pavel - číslo 17, stopa sobota 12:30, poslušnost pátek 15:20, obrana pátek 16:55

Radek – číslo 29, stopa pátek 10:45, poslušnost sobota 11:10, obrana sobota 12:25

Kdo měl šťastnou ruku se teprve uvidí.

dscf2704.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve středu ráno jsme se trochu prospali, abychom dohnali spánkový deficit. Ve 12:00 byla schůzka o průběhu dne a pak jsme vyrazili na veterinární přejímku. Provedli kontrolu čipu, zkontrolovali chůzi psa, zda nekulhá a prohlédli všechny 4 tlapky. Přejímkou jsme všichni prošli a byli připuštěni k závodu. Pak jsme uložili psy k odpočinku a my vyrazili pěšky vč. Ilony na prohlídku místního hradu. Nejedná se o klasický hrad, ale o tvrz položenou v malebném parku na břehu jezera. Na vycházce nám vyhládlo a tak jsme namířili zpět na hotel, kde jsme si dali výbornou večeři. Ilona si dala mořskou rybu a já steak s chilli. Zítra vyrazíme na trénink v 11:00 hod a tak si musím dávat pozor na čas, jelikož se nacházíme v jiném časovém pásmu, je zde o hodinu více.

dscf2691.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Pondělí 19.9. jsme se v 7:15 vydali na předlouhou cestu do Hameenlinna ve Finsku. Po celou cestu až do Varšavy byla mlha a mrholení, teprve pak se začalo vyjasňovat. První zastávku jsme udělali po 5 hodinách v Polsku na odpočívadle, které nás mile překvapilo velkým travnatým, čistým prostorem a údržbou přebývající v polském karavanu. Za Varšavou vedlo nekonečné staveniště dálnice, jelo se max. rychlostí 60 km/hod. V Polsku nás pobavila všude rostoucí kukuřice a pasoucí se stáda krav. Nejhorší zážitek z cesty, bylo auto v protisměru, které se na nás řítilo, a kterému jsme se jen tak tak vyhli. Oproti tomu, nejlepší zážitky: spatřili jsme neuvěřitelné zvíře, nejprve z větší vzdálenosti a pak druhé z blízkosti cca 3m, jenž se snažil přejít silnici před naším autem. K našemu údivu to byl los. Cesta nám utíkala rychle cca 29 hod vč. přestávek pro psa. 2x malé zabloudění, jen Terminál A v Tallinnu nám dal více zabrat, protože se nám rozbila navigace. Druhý úžasný zážitek byla plavba na trajektu, což bylo nezapomenutelné. Moře kolem nás, krásný západ slunce a na konci osvětlené Helsinki. Do hotelu jsme dorazili kolem půlnoci. Na dobrou noc jsme si dali místní pivo - drahé a nedobré. Po 40ti hodinách jsme si šli konečně lehnout.

dscf2633.jpg

 

 

 

 

 

 

 

14.9.2016

Již se blíží odjezd na náš poslední závod MS RTW ve Finsku, který si jedeme užít. Bragon je v dobré náladě a tak doufám, že dlouhá cesta a plavba na trajektu nás neunaví více , než je nutné. Pokud bude dostupná wifi, budu na tyto stránky dávat informace o mistrovství z pohledu závodníka.

 

20.4.2016

Dne 16.4.2016 jsme se s Bragonem zúčastnili MR RTW ve  vesničce Přestavlky u Pardubic. Ráno při losování jsme si vylosovali číslo 15 a já se radovala, že půjdeme na poslušnosti cvičit jako první, ale opak byl pravdou. Pořadatele začali číselnou řadu startovacích čísel pro IPO 3 desítkou, takže liché startovací číslo začínalo odložením. Když jsme si všichni srovnali, kdo s kým vlastně půjde ve dvojici, připravovali jsme se na odjezdy na stopy. Terén na stopy byl spíše vyšší osení s bahnitým podkladem, takže každý kdo vstoupil na pole, měl brzy boty nabaleny bahnitými bačkorami. Protože jsem si na stopě vylosovala číslo 3, šla jsem z naší skupiny až poslední a tudíž hodně daleko, protože pole bylo rozděleno v půli, kde byla postavena cesta průchodu a stopy byly šlapány vlevo a vpravo. Na těchto stopách si s námi pohrála příroda. Když jsme čekali na vypracování stopy kousek od nášlapu, kde se vzaly, tu se vzaly 2 srny a postavily se cca 100 m od nás, samozřejmě do naší stopy. Když se blížila paní rozhodčí, tak se rozeběhly a zmizely. Myslím, že stopy byly našlapány velmi slušně a díky tomu jsme dosáhli velmi dobrého výsledku 87 bodů. Největší ztrátu bodu jsme utrpěli právě v místě, kde předtím postávaly srny. Na poslušnosti  jsem nás obrala svojí chybou o cca 2-3 body, ale jinak jsme byli obodovány přesně na co jsme měli – 84 bodů. Na obrany jsme tentokrát šli hodně rychle, protože z naší šestice 2 vypadly na poslušnosti a 1 předčasně skončil na obraně. Bragon ukázal razantní obranu, ale na kontroláku bylo vidět, že již nemůže. Takže i s vynechanými maketami 85 bodů. Přestože je Bragonovi již 7 let, opravdu se celý závod snažil pracovat a já byla s naším výsledkem spokojena, přestože jsme obdrželi bramborové umístění 6 bodů za třetím místem. Díky celkovému ohodnocení 256 bodů jsme splnili i druhý závod nutný pro nominaci na MS RTW a tak pokud budeme zdrávi, v září vyrazíme směr Finsko.

17.2.2016

V sobotu 30.1.2016 se konala členská schůze Rottweiler klubu ČR, kde byla vyhodnocena soutěž o Nejlepšího pracovního psa za rok 2015. S Bragonem jsme se umístili na 3.místě.

7.10.2015a pelíšek je náš :-)

V sobotu 3.10.2015 jsme se zúčastnili s Bragonem závodu RTW CUP v kategorii IPO 3. Po tom co se nám nevyvedly obrany v červnu 2015 na MR RTW, nastupovala jsem na tyto závody s očekáváním, zda se nám obrany povedly napravit. Co se na jaře stalo? Chtěla jsem doladit „dohlídačky“ ráznou korekcí, ale místo správného naladění, jsem málem zkazila psa. Jak to dopadlo ?

Ráno jsme nastoupili na stopy. Stopy byly položeny na hrubé prorostlé podmítce. První  stopy měly štěstí  - neobjevil se ani větřík, někdy v půlce 3. stopy začalo foukat. My jsme šli stopu jako poslední. S vypracováním stopy jsem byla vcelku spokojená, jen proti větru začal zvedat nos. Co nás ale připravilo o body, byly předměty. Přestože Bragon nemá s předměty problémy, přešel první a poslední. První předmět musel být velmi zapeklitý, protože ho nenašla ani „šlapačka“ :-).

Poslušnost byla z těch lepších, všechny cviky splnil, ale bohužel si opět něco vymyslel, jako třeba při přivolání neví, že má předsednout, přes překážku směrem tam výrazný dotek a na vysílačce zalehnutí sice na 1.povel, ale velmi váhavě, taktéž na odložení se vrtěl, jak neposeda.

Pak přišly obrany, na které jsme dle čísla nastupovali jako poslední. Když jsem se dozvěděla, že přede mnou byly dvě nuly, tak jsem znervózněla. Makety začal Bragon obíhat rychle a docela těsně, ale 5. maketu nedal. Byla to velmi těžká maketa mezi žebříky, tak jsem ho tam ani netlačila a poslala rovnou na poslední. Vyštěkání začala po nádechu, ale jinak intenzivně. Odvolání, sice reagoval ihned, ale sedl si hodně dopředu, tak jsem musela dát druhý povel. „Dohlídačky“ figuranta nenapadal, ale občas se dotkl čumákem, při zadním doprovodu a při lomu do leva se trochu odchýlil od nohy. Při prvním bočním doprovodu, jsem zapomněla dát  povel zastavit, tak trochu znejistěl, ale při odchodu se bez problému přiřadil. Obrana byla v celku razantní a s plnými zákusy, s několika překusy a doteky do figuranta. I Tak to byla nejlepší obrana v tomto závodě v IPO 3.

Hned po dokončení obrany jsem věděla, že jsme vyhráli. Velká radost nejen z vítězství, ale i z celkových obran. Tento závod je prvním krůčkem pro splnění nominace na MS RTW 2016. Největším naším soupeřem v tomto závodě byl Čert s Ilonou Procházkovou. Přestože závod nedopadl podle jejich představ, doufám, že budou cvičit dál a na MS RTW pojedeme společně.

21.4.2015

O víkendu 18.4. - 19.4.2015 jsme se s Bragonem vypravili na VS v Třeboni. V sobotním losování jsme si vytáhli číslo 3 a tak hned po nástupu jsme se šli připravovat na poslušnost. Bragon si mne hned na začátku "vychutnal" - při chůzi vypadal jak neovladatelný pes, který je na vycházce a sleduje diváky, psy i další osoby na place (tak teď si ho vychutnám já :-)). Naštěstí při odložení do sedu již pochopil, že je na poslušnosti a začal pracovat. Se všemi cviky až do vysílačky jsem byla spokojená i když drobné chyby tam také byly. Pak přišla vysílačka, náš oblíbený cvik, který byl vždy na tréninku i na závodech na 100% a nyní najednou nevěděl kam má běžet a bohužel nedoběhl požadovanou vzdálenost. Dva nulové cviky nás stály celkem 67 bodů a tím jsme přišli o nominační závod na MS RTW 2015. Obrany na pohled vypadaly dobře - razantní, plné zákusy , ale neposlušnost při "pouštěčkách" a dohlídání, kde nás neochota pouštět a neustálé doteky stály hodně bodů - celkem 73. To, že Bragon na tyto závody patří ukázal druhý den, kdy na stopách na terénu, který nebyl zrovna lehký, vybojoval 92 bodů, což byla 4. nejlepší stopa a již po třetí na velkém závodě ukázal, že umí čuchat. Další nominační závod na MS RTW 2015 je MR RTW - 6.6.2015.

Pro všechny kdo se chystají na VS v roce 2016, musí říct, že závod byl velmi dobře připraven v nádherném a příjemném prostředí s výbornou kuchyní. Mohu jen pochválit a doporučit.

30.11.2014

O prodlouženém víkendu 15.11. – 17.11.2014 jsme se s Bragonem zúčastnili soustředění Záchranné brigády kynologů Praha na Živohošti. Soustředění bylo zaměřeno na nácvik praktického nasazení - hledání ztracené osoby v terénu. V sobotu hned po nájezdu do kempu  Junior  jsme se rozdělili do skupin a vyrazili do okolních lesů trénovat vyštěkání a hledání v terénu. Odpoledne po dobrém obědě začala druhá část tréninku – nácvik práce s GPS a vysílačkami. Organizátoři soustředění pro nás připravili hru, kde jsme dostali souřadnice, na které jsme se měli přemístit (bez psů), na místě jsme nalezli krabičku, která obsahovala další instrukce. Vysílačkou jsme nahlásili to, co jsme nalezli a čekali na další souřadnice, pak jsme se přemístili na další záchytný bod. Tato hra nás měla seznámit  s prací jak GPS, tak s vysílačkou. Myslím, že pro všechny zúčastněné to byla velmi poučná hra J. Na druhý den organizátoři připravili nácvik praktického vyhledání 2 ztracených osob. Každý tým, který byl složen z psovoda jeho psa + doprovod, obdržel GPS a vysílačku. V GPS byl nahrán terén, který měl být prohledán. Úkolem týmu bylo přemístit se k terénu - nejdříve autem se přiblížit a pak dojít pěšky. Jakmile jsme se dostali k terénu, oblékla jsme Bragona do dečky a začali jsme prohledávat terén. Bragon poměrně brzy našel  1. osobu a vyštěkal.  Doprovod (Radka se Standou), který obsluhoval GPS a vysílačku nahlásil souřadnice nalezené osoby a stav osoby. Osoba byla nezraněná J. Dále jsme prohledávali terén, který začal houstnout. Musím říct, že Bragon stále prohledával a nechal se poslat i za cestu, která patřila k terénu. Dostávala jsem výborné pokyny od doprovodu, tak jsme se dostaly na konec terénu, kde jsme podél hrany terénu pokračovali. Nyní jsem viděla, že Bragon opět zareagoval, a opravdu, druhá osoba byla skovaná prakticky na konci terénu.  Bragon osobu označil, vyštěkal. Doprovod opět nahlásil souřadnice, osoba nezraněna a nahlásil ukončení prací s nálezem obou osob. Cvičení nekončilo, museli jsme prohledat druhý terén, jen role se vyměnily. Bragon měl odpracováno a šel odpočívat, Radka vzala Arlen, já převzala GPS a vysílačku a vyrazili jsme do druhého terénu. Zde se ukázala zkušenost psovoda (Radky), Arlen začala hezky hledat a brzo našla první osobu, protože jsme byli na kraji terénu, doporučila jsem psovodovy, aby se již stočil doprava, ale protože vlevo byl ještě malý neprostupný terén, Radka poslala Arlen do tohoto rohu a opravdu, zde byla skovaná druhá osoba. Tak poučení pro mne, že je nutné prohledat i malinkatý kousek nepropustného terénu. Náš tým opět našel obě osoby a mohl ukončit hledání.

Toto cvičení bylo velmi dobře zorganizováno a velmi poučné pro všechny, kteří se zúčastnili. Bragon mi znovu ukázal, jak miluje pracovat - je mu jedno, jestli jde o sportovní kynologii nebo záchranářskou.

5.11.2014

Informace pro všechny cvičící - Na tomto MS byla jedna zvláštnost. V části Poslušnosti je zvykem, že když se první psovod připravuje na cvik "vysílačka", druhý psovod přichází k místu odložení, dostane pokyn od rozhodčího, aby si psa zvedl a odchází s ním pryč - na úroveň výchozího bodu. Na tomto MS psovod přišel k místu odložení, dostal pokyn od rozhodčího, aby si pes sedl, ale zůstal na místě odložení a druhý pes prováděl cvik "vysílačka". Teprve po vysílačce dostal psovod pokyn, že může odejít z odložení. Tento způsob jsem zatím nikde neviděla a ani jsem ho necvičila. Toto cvičení jsme zvládli, ale každý závod přinese něco nového a je třeba se připravit na vše.

26.10.2014

MS RTW Švýcarsko oficiální zprávy vč. fotek zde

Můj pohled na letošní MS RTW

Ve středu 22.10.2014 jsme s Ilonou vyrazily na cca 650 km dlouhou cestu do Německého Blumbergu, kde jsme byli ubytováni. Poslechla jsem doporučení a místo dálnice, kde jsou samé uzavírky, jsme se vydali po doporučené cestě. Ovšem jsme netušily, že pojedeme vyhlídkovou cestu po německých vesničkách průměrnou rychlosti 70 km/hod. Vyrazily jsme v 9:30 a na místo jsme přijeli přesně v 18.00 hod, kdy začínala večeře spojená se schůzí závodníků, abychom se domluvili na čtvrteční trénink atd.
Ve čtvrtek hned ráno jsme zjistili, že veterinární přejímka sice začíná až v 10:00 hod., ještě před ní ale měl být nástup družstev k registraci. J Veterinární  přejímce předcházelo povinné focení, později jsme se dozvěděli, že na zarámovanou plaketu na památku (dobrý nápad). Veterinární přejímka proběhla pořádku a chystali jsme se na oficiální trénink, na který jsme měli přesně 30 min. 30 min. pro 5 závodníků na poslušnost i obrany je velmi krátký čas , ale na těchto závodech to jinak nejde. Čas jsme využili do poslední minuty a naštěstí jsme vše stihli. Večer proběhlo losování a snad až na Honzu, který si vylosoval číslo 8 jsme byli všichni spokojeni. Já 27, Radek 39, Zuzka 36, Jirka 43. Termíny jednotlivých disciplín a startovní čísla nám předala Drahuška až v cca 9:30, kdy se vrátila ze stadionu ze schůzky teamleaderů.
V pátek jsem se vrhli do závodu. Honzovi obavy z vytaženého čísla se potvrdili, protože šel hned ráno, kdy byla zima a mokro Canis si moc nechtěl lehnout na odložení(dolehnul až po výstřelu) a také sednout do mokra se moc nechtělo. Ostatní cviky byly moc pěkné a byly odměněny potleskem publika. Na obranách si zpravil chuť bodové hodnocení 95 přesně ocenilo jeho výbornou obranu. Zuzka, Radek a Jirka byly tento den na stopách. Večer jsme se konečně dostali na řadu i my. Bragonova poslušnost ukázala, že když se ladí před závodem, něco se naladí, ale něco zase rozladí. Chůze byla lepší než na Cacitu, ale zase se nám pokazil aport. Volný aport Bragon vesele a rozverně uchopil, ale protože si s ním hrál těsně přede mnou mu vypadl, toto nás stálo zbytečné body. Další náš silný cvik byl do této doby aport přes ačko, ale týden před závod Bragom zjistil, že nerozumí povelu „hop“ a musela jsem dát i posuňkový povel, což byla zase velká ztráta. Všechny cviky Bragon splnil , bohužel tyto dvě velké chyby na aportech nám ubrali hodně bodů a rozhodčí posoudil naši poslušnost  na 77 bodů. Z obran jsem byla v celku spokojená. Bragon na druhé maketě zkusil, jestli si může něco dovolit, tak jsem musela dát druhý důrazný povel, pak už makety a vyštěkání proběhly ok. Obrana byla razantní s plnými zákusy, bohužel poslušnost měla slabé chvilky. Ulehnutí před útěkem si Bragon provedl bez povelu a na zadním doprovodu mě předcházel, boční doprovody byly velmi těsné a „pouštěčky“ sice na první povel, ale né ihned. Bodování obrany odpovídalo výkonu. Pro mě byla důležitá razantnost a bojovnost a to, že se nám povedlo oproti CACITu odbourat napadání při „dohlídačkách“.
V sobotu jsme pokračovali já a Honza jsme vyrazili na stopy. Terény byly opravdu hodny MS- pěkná tráva, když v některých místech tak podmáčená, že se šlo ve vodě. Při losování stopy jsem si vytáhla číslo 1. Stopa vedla podél celého parkoviště vozidel závodníků, ale Bragon na ně vůbec nereagoval a pěkně vypracovával svou stopu. Na prvním předmětu se i lehl trochu šikmo, na dvou místech zdvihl trochu čumák a po prvním předmětu zrychli tempo. Ovšem stopu vypracovával pečlivě a s velkou chutí a tak pracoval až do konce. Naše stopa byla ohodnocena na 96 bodů. Musím říct, že jsem byla až dojatá, jak se Bragon snažil pracovat. Bragon potvrdil, že body na CACITU za stopu (97) nebyla náhoda. Naše celkové hodnocení je 262 a tím jsem si splnila cíl, který byl 255 bodů J. Večer následovalo vyhodnocení MS a k mému překvapení jsme se umístili jako CZECH TEAM  na 2.místě za což vděčíme hlavně Zuzce, Honzovi a Jirkovi - děkujeme. I když i výkon Radka je úžasný, který jako nováček na MS dokázal a Arbem vybojovat 267 bodů. Toto MS se našemu celému týmu opravdu vyvedl a povedl se historický výsledek. Co je ale hlavně důležité je, že celý tým, ne jenom závodní ale vč. teamleadra a pomocníků byl veselý, soudržný a vstřícný. Všem děkuji za příjemné prožití MS.
Vyhlášení všech výsledků a předání plakety probíhalo večer ve velkém stanu vč. večeře. Celkové vyhlášení a hromadné focení jsme si všichni užili, až na Radka, který musel odjet dříve. Cesta domu proběhla místo v neděli již v sobotu po vyhlášení. Z Neuhausenu jsme vyjížděli v 21:30 a chystali jsme se na noční jízdu. Cesta probíhala bez problému až do 270km před Prahou někde blízko Norimberka, kdy vidím, že dvě auta přede mnou narazila a prudce brzdí, najednou před autem se na nás něco tmavého řítí, vypadalo to jako velký černý igelit, nestačila jsem reagovat, tak jsem to přejela prostředkem, což bylo štěstí, protože to nebyl igelit, ale něco tvrdého. Následovaly dva velké nárazy a tak jsem také začala brzdit a zajela ke kraji, abych zjistila, co se stalo. Začali narážet další auta. Auto za nám, byly němci, tak zavolali policii a snažili se baterkou upozornit na nebezpečí další auta. Prohlídla jsem auto, vyzkoušela brzdy, žádná kontrolka nesvítila, tak jsme pomalu pokračovali dál. Musím nechat prohlídnout auto a uvidíme.
Nyní se odreagujeme na záchranářském soustředění na Živohošti a pak se vrhneme do dalšího tréninku.

15.8.2014

Díky výsledku na mezinárodním závodu CACIT Dobříš 2014, jsem požádala výbor RTW o udělení "Divoké karty" na MS RTW ve Švýcarsku. Výbor po zvážení vyhověl a "Divokou kartu" udělil.

 JEDEME NA MS RTW 2014 do Švýcarska!!

Dne 18. – 20 července 2014 jsme se zúčastnili mezinárodního závodu všech plemen CACIT Dobříš 2014. Bylo přihlášeno 51 psů. Tento závod byl dalším kvalifikačním závodem pro MS RTW ve Švýcarsku a my jsme měli malou naději, při dobrém výsledku, že bychom mohli obdržet divokou kartu od našeho výboru a tak jsme se i přes tropická vedra vrhli do závodu. V pátek proběhlo losování, kde se na nás trochu pousmálo štěstí a vylosovala jsem číslo 5. Takže poslušnost a obrany jsme šli za relativně slušného počasí. Zato v neděli nás čekala stopa v pravé poledne (cca 35 stupňů). Poslušnost posuzoval mezinárodní rozhodčí a mistr světa všech plemen 2013 p. Bc. Jozef Adamuščin (Slovensko). Naše poslušnost byla oceněna přísným, ale spravedlivým měřítkem na 78 bodů, kdy největší rezervy máme v chůzi a bohužel jsme přišli i o zbytečně body na odložení, kdy jsem nejdříve přistoupila k fenám a teprve po upozornění jsem se přiřadila k cedulce pes. Bragon se i 2x překulil, takže zbytečné body pryč. Z mého pohledu dobrá poslušnost. Obrany posuzoval mezinárodní rozhodčí   p. Gerold Scheyer (Rakousko). Obrany byly razantní což bylo označeno  i ve výsledku „a“, ale velké ztráty jsme měli na „dohlídačkách“ – kontakt s figurantem, a ohlížení po psovodovi. Obrany byly ohodnoceny na 78 bodů. V neděli jsme se chystali na poslední disciplínu – stopa. V poledne panovalo obrovské vedro, ve stínu 30 stupňů a na sluníčku ani nechci vědět. Vůbec jsem nevěděla, co to vedro s Bragonem udělá, zda v tomto počasí bude vůbec chtít pracovat. Když jsme přijížděli na místo, viděli jsme po horní louce přebíhat srnku a tak, když jsme šli losovat, tak si v duchu říkám, hlavně ne horní louku. Vytáhla jsem si číslo 2 a bylo to na horní louce. Bragona jsem držela  co nejdéle to šlo ve stínu, aby to vedro na něj dopadlo co nejméně. Přišel čas a šli jsme na to. Bragona jsem nasadila na stopu, dal čumák dolu a šel – šel úžasně, až jsem sama žasla. 2m před koncem udělal malé kolečko, pak se vrátil do stopy a ukončil označením předmětu. Šlapač potvrdil, že na tomto místě přešla stopu srnka. Za tuto stoupu v úporném vedru jsme dostali 97 bodů. Bragon konečně ukázal, že umí stopovat.

Celkem 253 bodů a 22. místo. RTW byl důstojným soupeřem "maliňákům i ovčákům".

V sobotu 17.5.2014 jsme se zúčastnili MR RTW 2014 v Roudnici nad Labem. Toto mistrovství bylo ve znamení „Změna je život“ a tak místo původního plánovaného kynologického areálu DUX Český Brod, konalo se mistrovství v ZKO Roudnice nad Labem – Slavín. Vím, jak je těžké organizovat větší akci a proto pořadatelům velký dík a obdiv, že se jim za cca 9 dnů podařilo tuto akci připravit na velmi vysoké úrovni.

Tento závod patřil mezi kvalifikační závody na MS RTW 2014 ve Švýcarsku. O to více mě mrzelo, že jsme stopu, která byla skoro na ideálním terénu nedokončili a obdrželi pouze 55 bodů. Někde u třetího lomu se zcela odklonil od stopy, stále se točil na jedno místě a na konec rozhodčí stopu ukončil. S poslušností jsem byla docela spokojená, i když bodové hodnocení 84 je průměr, ale vzhledem k tomu, že jsem si opět vytáhla sudé číslo a tím pádem jsme šli 1. na odložení, nejsou cviky vypracovávány ve větším tempu. Obrany byly razantní a chtivé, ale neposlušné. Již při prvním povelu „revír" jsem poznala, že Bragon je velmi chtivý a předrážděný. Povely jsem dávala velmi hlasité, aby mě vůbec vnímal. Makety oběhl v dobrém tempu, ale dostatečně je neprověřoval, vyštěkání občas vynechal, odvolání OK. Přechod na útěk OK,  ale čekání pro Bragona bylo dlouhé a tak již chtěl vyrazit. Uvědomil si, že ještě není čas, zarazil se a převalil se na bok, v tu chvíli přišel ten povel a tak Bragon ne zcela přesvědčivým zákusem figuranta zadržel, přepad již plný zákus. Všechny "dohlídačky" sice bez napadení, ale s kontaktem. V tomto duchu se nesla celá obrana a k tomu jsem udělala chybu na zadním doprovodu, kdy jsem vyrazila pozdě a Bragon předbíhal. Obrany 78.

8. místo není žádný velký výsledek, ale každý závod přinese zkušenosti a nové poznatky.

 

2.12.2013

V sobotu 30.11.2013 se konala členská schůze Rottweiler klubu ČR, kde byla vyhodnocena soutěž o Nejlepšího pracovního psa za rok 2013. S Bragonem jsme se umístili na 1.místě s 378 body. Toto ocenění vystihuje naši celoroční práci a je to motivace pro další výcvik do roku 2014.

11.11.2013

Závěr k MS RTW ve Španělsku

Chvíli jsem se odmlčela, protože jsem musela vstřebat všechny zážitky a pocity. Výsledek – co tě nezabije, to tě posílí. Máme mnoho zážitků, zkušeností a námětů pro další práci.
Honzovi – velká gratulace, protože takto stabilní nevyšší výkonnost po dobu 2 let ho řadí mezi  5 nejlepších dvojic na světě mezi RTW.
Zuzce – je to velká bojovnice, která svého výborně připraveného psa nechala závodit s jiným psovodem i když tak šla do ohromného rizika.
Katce – tímto potvrdila, že je „výcvikářka“ RTW na svém místě, protože odzávodit s výborným výsledkem  MS RTW se psem, se kterým se nikdy nesetkala, to je výkon, který se na MS ještě neobjevil.
Monice – doufám, že Haky se dá do pořádku a uvidíme se na dalších závodech MR RTW na jaře 2014

20.10.2013

Dnes jsme pokračovali v dalších disciplínách.

Katka stopa 79 - téměř neregulérní terén posetý výkaly krav

Honza - stopa 89 bez 1 předmětu. Předmětu je škoda protože bychom měli mistra světa, takto ze 282 body obsadil až "7." místo.

Monika 

poslušnost 89 - velmi dobrá poslušnost

obrany - tady měla Monika neskutečnou smůlu, kdy se zranil figurant, než měla nastoupit na obrany. Obrany zatím byly odloženy a pokračovaly poslušnosti. Když našli dalšího figuranta (Ital , který figuroval mistrovství světa v roce 2011 v Itálii), nastoupila na obrany. Obrany vypadaly výborně až přišel "kontrolák", figurant psa vůbec neprohodil a pes se srazil s figurantem jako se zdí, otočil se na záda až několikrát zakvíkl, přesto znovu na figuranta nastoupil, následovala pouštěčka, pustil až na druhý povel, ale přepad již nezvládl a obrana byla ukončena.

Martina - při nástupu jsem byla poslána jako první na odložení, ale bohužel stanoviště odložení bylo pod prapory, které v silném větru hodně plápolaly a Bragon toto neustál, zvednul se a plíživým krokem se vracel ke mně. Byli jsme diskvalifikováni.

19.10.2013

Dnes jsme se rozjeli na první disciplíny. Vhledem k tomu, že vedení závodu povolilo výměnu psovoda (Katku za Zuzku), jsme opět 4.

Zatím známé výsledky:

Honza poslušnost - úžasných 96

           obrany - opět úžasných 97

Katka poslušnost - s půjčeným psem 92 (klobouk dolů)

                obrany - skvělých 88

Monika stopy - 22

Martina stopy - 73 - terény byly bez problémů, ale bohužel Bragon dělal spousty lumpáren - nechtěl si lehnout do mokré trávy, měl položené pouze přední tlapky a zadek nahoru, a třetí předmět nenašel vůbec, lom měl pouze 1 čistý a zvedal hlavu - body jsou odpovídající.

18.10.2013 /2

celé odpoledne prší a proto byl ceremoniál přeložen do výstavní haly. Počasí se skutečně zatím nedaří a museli jsme vytáhnout i zimní bundy. Odpoledne proběhl nástřelák obran, ale bohužel se vše proměnilo v grotesku, kdy až 4 pes asi dánský korektně předvedl a s úžasným kontrolákem celou obranu IPO 3. Následovalo losování s tímto výsledkem:

Katka Hájková (která nahradila Zuzanu Mat.) - číslo 12

poslušnost sobota 11:15

obrany sobota 12:35

stopy neděle 10:30

Jan Kuncl - číslo 8

poslušnost sobota 10:25

obrany soota 11:55

stopa neděle 11:30

Monika Valentinová - číslo 25

stopa sobota 12:30

poslušnost neděle 8:25

obrany neděle 9:50

Martina Bartůšková  číslo 34

stopa sobota 9:00

poslušnost neděle 12:50

obrany neděle 14:10

18.10.2013

Teprve dnes jsem se dostala k tomu, abych napsala pár informací z mého pohledu. V pondělí jsme vyrazili v cca 12:30, protože ihned při odjezdu jsme měli závadu na autě, kdy po naložení všech psů a věcí se z motoru ozývaly divné zvuky, po obvolání několika techniků jsme zjistili, že se jedná o baterku. Přes kabely díky Martinovi jsme nastartovali. Vyrazili jsme směr Německo, Francie, kde jsme v Birritzi přespali.  Tato první cesta měřila přesně 1.905 km. Po 12ti hodinovém spánku nás všech jsme ráno v 7:00 vyrazili na druhou část cesty směr Španělsko - Silleda. Druhá cesta měřila 850 km a vzhledem k velkému bloudění při hledání ubytování jsme najezdili další kilometry. Děkujeme Mirkovi, který nás nakonec našel v Silledě a odvezl k penzionu. Ubytování je hezké ve starobylém španělském baráku.Celkem se najelo 2.755 km. Po výborné večeři (ryba s brambory a s máslovocitronovým sosem), krátké informativní schůzce, rychle na kutě. Ve čtvrtek 17.10.2013  jsme se všichni dopoledne vypravili na neoficiáolní trénink, který bylo možno objednat. Všem se vcelku dařilo a žádné problémy se zatím neobjevily. Odpoledne si každý udělal svůj program. Já s Ilonou jsme si udělali stopu na španělské trávě. A pak jsme se vypravili k moři. Našli jsme přístav a ihned opodál pláž. Moře jsme si užili, ale jen sbíráním mušliček. Po příjezdu na barák jsem šla na informační schůzku, kde jsme si připravovali na oficiální trénink a další program. Pak se stala ta tragická událost. V cca 22:00 hod jsme se zvedli, že půjdeme spát a bohužel Zuzka Mat. naše 1 sklouzla po mokrém trávníku, přisedla si kotník, ve kterém hlasitě prasklo. Dlouho jsme neváhali a vyrazili do nemocnice, nejprve do Silledy odkud nás odeslali do Santiaga cca 40 km. Po dlouhém čekání v nemocinice jsme se dozvěděli hrůznou informaci. Zuzka má 2x zlomený kotník a dnes ráno 18.10.2013 bude pravděpodobně operovaná. Z nemocnice jsme dorazili v cca 4:00 hod. Dnes v pátek ráno jsme vyjeli v 8:00 hod na veterinární přejímku, kterou jsme všichni prošli. Pak následoval trénink na stadionu, kde se mistrovství bude konat. Nejedná se o fotbalový stadion , ale o výstaviště pro dobytek. Spousty pachů, much a drnů, žádná branka pro vysílačku. Trénink se obešel opět bez problému u všech až na Bragona, který již věděl, že jde na obrany a chtěl si zkrátit cestu k figurantovi. Tak uvidíme jak bude běhat na závodě.  Dnes v 17:00 hod bude oficiální zahájení a pak proběhne losování o kterém Vás budu informovat. 

14.10.213

Závod s velkým "Z" se blíží. Dnes se s ILonou, Bragonem, Čertem a Faustem vydáváme na cestu. Vzhledem k tomu, že cesta je dlouhá 2.500 km, přespíme po cca 1800 km v malém městečku Biarritz před hranicemi Francie se Španělskem a ve středu dorazíme zbytek cesty do města Sillada. Pokud bude jen trochu možné připojení, budu na těchto stránkách podávat informace o celé reprezentaci. Pokud se nepřipojím nebo selže technika, bude možné informace sledovat na oficiálních stránkách RKCR http://www.rkcr.cz/index.php/ms-rtw/informace-o-ms-rtw-2013 .

12.6.2013

Vzhledem k tomu, že jsme splnili nominační podmínky pro účast na MS RTW 2013, potvrdila jsem dnes svůj zájem o reprezentaci klubu RTW ČR. Nyní se s naším výcvikem zaměříme na náš Závod s velkým "Z", který se tento rok koná ve Španělku v provincii Pontevedra vzdáleném 2.513 km od Prahy.

IFR World Championship 2013 Španělsko - www.ifr-IPO2013.es

20.5.2013

MR RTW Nezamyslice 18.- 19.5.2013 - 6.místo - 92/82/71

Dne 18. - 19.5.2013 jsme se zúčastnili Mistrovství republiky RTW v Nezamyslicích v kategorii IPO3. Naším cílem bylo vylepšit body z VS Třeboň a splnit limit zkoušky pro splnění nominačních podmínek na MS RTW ve Španělsku. V sobotu jsme zahájili velmi dobře a stopu jsme zvládli na 92 bodů. V neděli poslušnost 82 - velkou ztrátu jsme měli za áčko, kdy zpět oběhl ze strany. Ovšem, kde jsme si pohoršili oproti VS byly obrany. Již neposlušnost na maketách, následovaná zmateností při odvolání z makety a nepodařený útěk, kde si prokousnul pysk skrz na skrz, ovlivnil všechny zákusy, které byly nervózní na půl huby.

Sice jsme oba cíle splnili, ale opět mám nad čím přemýšlet a oba máme co vylepšovat.

26.4.2013

Ve dnech 18.-19.5.2013 se koná Mistrovství republiky RTW v Nezamyslicích. Na tento závod v IPO3 jsme se přihlásili a chtěli bychom body z VS Třeboň o něco vylepšit.

22.4.2013

VS Třeboň 20 -21.4.2013 - 18. místo - 70/77/80

O tomto víkendu proběhla VS v Třeboni, kam jsme byli přihlášeni. Místo 45 přihlášených závodníků se dostavilo pouze "32". V sobotním losování jsem si vytáhla číslo 3, takže hned po losování jsme se pomalu začali připravovat na poslušnost a následně na obrany. Počasí pro závody bylo dobré - mírně mrholilo a bylo cca 10 stupňů. Na poslušnosti jsme obdrželi 77 bodů. Bragon všechny cviky provedl, ale stále tam máme nepřesnosti a překusy na aportech, které se musíme snažit odstranit. Největším problémem při poslušnosti byla koncentrace, protože na takto velkém závodě jsme ještě nebyli a přestože bylo cca 9.45 hod.,  bylo již zde mnoho diváků, které Bragona velmi zajímali. Na obranách jsme získali 80 bodů. Zástěny oběhl v pěkném tempu, pouze u čtvrté zástěny byl překvapen velkým množstvím lidí, kde se zarazil, ale bez problému se nechal přivolat a pokračoval dále. Vyštěkání  bylo Ok, ale odvolání od  figuranta máme sice na jeden povel, ale s velkým obloukem, s kterým neustále bojujeme. Útěk se nám moc nepovedl, chytil figuranta za špičku, pak sice dobral, ale první zákus nebyl dobrý. Musím se lépe naučit psa pokládat do útěku. Všechny technické cviky (doprovody , pouštěčky) Ok, zákusy razantní bojovné, ale s překusy. S obranou jsem i přes 80 bodů byla spokojená, protože Bragon ukázal velkou bojovnost. V neděli jsme se chystali na stopy. Počasí se změnilo, svítilo sluníčko a začal foukat spíše větší vítr. Na stopu jsme šli jako předposlední ze všech v cca 12:00 hod. . Vysušená tráva a velký vítr mu dělal skoro na všech lomech velké problémy a největší problém měl na posledním lomu. Naštěstí našel všechny předměty a opět svou chutí do práce a snahou dohledat stopu došel do konce. Tato situace mě opět poučila, že je třeba chodit na stopy za každého počasí a v jakoukoliv hodinu. Je třeba čuchat, čuchat  a čuchat.

I když výkon 70, 77, 80 nejsou  úžasné body, přinesl nám tento závod hodně ponaučení do dalšího výcviku a první zkušenost s takto velkým závodem. Splnili jsme limit a "rotvíkům" jsme ostudu neudělali. Bragon je úžasný pes a jen já musím vylepšit náš trénink a poučit se právě třeba z tohoto závodu.

29.1.2013

Dle startovní listiny ČKS se budeme v termínu  20. - 21.4.2013 snažit o co nejlepší výsledek na VS v Třeboni. Na tento závod je nominováno 45 závodníků.

13.1.2013

 TÁBOR 2013

Nemáte ještě program na letní měsíce? Již po sedmnácté je tu právě pro Vás a Vašeho psa řešení. Tábor je vhodný pro všechna plemena a hárající feny nejsou překážkou. Nejste již takový kynolog, nevadí, s námi se můžete třeba jen pobavit a zúčastnit se každodenních zábavných soutěží. Výcvik si pak můžete upravit dle Vašich potřeb, např. příprava na jakoukoliv zkoušku či bonitaci.

Smyslem tábora je - být se svým psem, proto ho  přece mám.

Tábor se koná od 19.-28. července  v Kladně Rozdělov ZKO u Zvonečku, uprostřed lesů. Individuelní přístup, zkoušky Z0P, celodenní stravování.

Dle zájmu agillity a záchrannářský výcvik.

Bližší informace na aranice@seznam.cz

28.12.2012

dne 10.12.2012 byly zveřejněny výsledky soutěže o NEJÚSPĚŠNĚJŠÍHO PRACOVNÍHO PSA RTW clubu za rok 2012

Bragon získal 3. místo s 201 body

13.11.2012

 

Dne 11.11.2012 jsme úspěšně složili zkoušku
IPO 3 – body 91/92/88 – 271
a splnili tak limit pro možnost účastnit se VS v roce 2013

5.11.2012

Dne 4.11.2012 jsme splnili zkoušku ZZZ